Počet výsledků: 55

Otevřít filtraci

Hereditární nepolypózní kolorektální karcinom je jiný název pro Lynchův syndrom. Viz také hereditární, polyp, kolorektální karcinom.

Kolorektální karcinom je odborný název pro rakovinu tlustého střeva a konečníku. Tento zhoubný nádor je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění a ve všech vyspělých státech jeho incidence setrvale narůstá. V České republice však funguje screeningový program, jehož cílem je záchyt kolorektálního karcinomu v časných stadiích, a tím i snižování mortality tohoto onemocnění. Obrázek: Zjednodušené schéma čtyř „hlavních“ klinických stadií kolorektálního karcinomu. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také karcinom, kolorektum.

Kolorektální screening je jiný název pro screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Viz také kolorektum, screening.

Hereditární znamená „dědičný“. Příklady: hereditární angioedém – dědičné onemocnění, které se vyznačuje opakujícími se epizodami závažných otoků, hereditární nepolypózní kolorektální karcinom – dědičná forma kolorektálního karcinomu, apod. Viz také dědičné onemocnění a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hereditární.

Hereditární angioedém neboli HAE (zkratka pochází z anglického názvu hereditary angioedema) je dědičné onemocnění, které se vyznačuje opakujícími se epizodami závažných otoků. Nejčastěji se vyskytují otoky končetin, obličeje, trávicího traktu a dýchacích cest. Příčinou může být menší úraz nebo stres, ale otoky se někdy objevují i bez známého spouštěče. Otoky střev způsobují silné bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Otok v dýchacích cestách může omezit dýchání a vést k život ohrožujícímu zablokování (obstrukci) dýchacích cest. Přibližně u třetiny lidí s hereditárním angioedémem se během záchvatu objeví nesvědivá vyrážka, kterou lékaři označují latinským výrazem erythema marginatum. Příznaky HAE se obvykle poprvé objeví v dětství a zhoršují se během puberty. Neléčení pacienti mají záchvat v průměru jednou za 1 až 2 týdny a většina epizod trvá asi 3 až 4 dny. Četnost a délka trvání záchvatů se u pacientů s HAE značně liší, a to i mezi osobami ve stejné rodině. Viz také hereditární, angioedém.

Karcinom prsu je odborný název pro rakovinu prsu. Tento zhoubný nádor je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění u žen. V České republice však funguje screeningový program, jehož cílem je záchyt karcinomu prsu v časných stadiích, a tím i snižování mortality tohoto onemocnění. Viz také karcinom, prs.

Lobulární karcinom in situ neboli LCIS (zkratka pochází z anglického názvu lobular carcinoma in situ) je označení pro uskupení abnormálních buněk, které se nacházejí ve výstelce (epitelu) lalůčku prsní žlázy. LCIS se jen zřídkakdy rozvine v invazivní nádor. Výskyt LCIS v jednom prsu však zvyšuje riziko vzniku karcinomu prsu v obou prsech. Viz také karcinom, karcinom in situ, duktální karcinom in situ, lalůčky prsní žlázy.

Pagetův karcinom bradavky je vzácná forma rakoviny prsu, která se vyznačuje výskytem nádorových buněk v bradavce. Příznaky obvykle zahrnují svědění a pálení, a v okolí bradavky stav podobný ekzému. Může se objevit i výtok nebo krvácení z bradavky. Viz také karcinom, karcinom prsu.

Karcinom penisu je odborný název pro rakovinu penisu. Tento zhoubný nádor se nevyskytuje příliš často. Pokud je odhalen včas, je šance na vyléčení vysoká a penis lze většinou zachovat. Z tohoto důvodu by muži měli sebemenší změnu na penisu brát vážně a nechat si ji co možná nejdříve zkontrolovat lékařem. Rizikovými faktory pro vznik rakoviny penisu jsou nedostatečná hygiena, zúžení předkožky (fimóza) a infekce HPV. Viz také karcinom, penis.

Karcinom je zhoubný (maligní) nádor, který vznikl z epitelových buněk. Rozlišujeme velké množství různých typů karcinomů, které jsou často pojmenovány podle konkrétní tkáně a/nebo typu buňky, ze které tento zhoubný nádor pochází. Viz také sarkom a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz karcinom.

Zobrazeno 1 až 10 z 55

Počet výsledků